תעוקת לב. ‏ (אנגינה פקטוריס בלועזית)

תעוקת לב, כך מכנים את ההרגשה הכאב שחש אדם כאשר הדופן השרירית של ליבו נתונה בחוסר חמצן זמני בגלל היצרות של אחד מהעורקים כליליים. כאשר גוברת צריכת החמצן של הלב אצל אדם בריא, למשל בעת מאמץ גופני מוגבר, אין הוא מתקשה לעמוד בדרישה זו. לא כך אצל אדם הלוקה במחלת העורקים הכליליים. אנשים אלה מסוגלים-וגם זה לא תמיד-לעסוק בפעילויות רגילות, אך כאשר נידרש מהם מאמץ גופני רב,כאשר הם נחשפים לטמפרטורות גבוהות או נמוכות מאוד, או כאשר הם נתונים לחרדה או התרגשות, עולה הדרישה לחמצן מעל לסף של יכולת זרימת הדם ואז יופיע כאב בשריר הלב. כאשר חוזר אדם כזה לפעילות רגילה, לטמפרטורות רגילות וכיוצא בזה שוב יורדת צריכת החמצן של הלב וממילא חולפים הכאבים.
הסימפטומים
הסימן העיקרי הוא כאב במרכז בית החזה, הרבה פעמים מופיע כלחץ, משהו כבד שמונח על החזה, הכאב מתפשט אל הגרון, אל הלסת העליונה, אל הגב ואל הזרועות בעיקר אל הזרוע השמאלית. זהו כאב עמום והרגשת תחושה לא נעימה, כבד ומכווץ, ואחד מסימני ההיכר שלו הוא – היעלמו בתום המאמץ. לפעמים מורגשים הכאבים רק בזרועות, בשורשי הידיים או בעורף, אולם אפשר להבחין ללא קושי, כי אלה כאבים של תעוקת לב, על פי הופעתם בשעת פעילות או התרגשות יתרה והיעלמם בשוך הפעילות או ההתרגשות. לפעמים מתלווים לסמנים אלו גם קוצר נשימה, הזעה, בחילה וסחרחורות.
הסיכונים
הסכנה למחלת עורקים כליליים גדלה עם עליית רמות הכולסטרול ומגבירה את בסכנה של מחלות העורקים הכליליים והאיסכמיים. התקף לב. אוטם שריר הלב.
תעוקת לב היא תופעה שכיחה, קשה לבטא שכיחות זו במספרים מדויקים משום שרבים אינם מדווחים על התופעה לרופאיהם ובדרך כלל אינם זקוקים לאשפוז בבית החולים. בגברים היא מופיעה בדרך כלל לאחר גיל 40 ובכל המקרים כמעט היא נובעת ממחלת העורקים הכליליים. הופעתה הראשונה אצל נשים היא בדרך כלל בגיל מאוחר יותר, ולא בהכרח בגלל מחלת לב כלילית, כמו אצל הגברים, אלא גם –יותר מאשר אצל הגברים בשל סיבות אחרות. תעוקת לב פוקדת יחסית יותר מעשנים "כבדים" ו/או שמנים.
גורמי סיכון למחלץ עורקים כליליים שעלולה לגרום לאיסכמיה.
*הזנחה של יתר לחץ דם.
*עישון רב מידי.
*מחלת סכרת.
*כולסטרול ושומנים ברמות גבוהות בדם.
*השמנה.
*חוסר פעילות גופנית.
*גיל, מין ותורשה לפי הפירוט הבא:
*תורשה, קרוב משפחה דרגה ראשונה שחלה באיסכמיה לפני גיל 45.
*אישה – לאחר הפסקת המחזור הסיכון גדול יותר.
* גבר – ככל שהוא מתבגר הסיכון גדל יותר.
*כל אדם שיש לו יותר גורמי סיכון, כך גודל הסיכוי שיחלה.
טיפול
בדיקה גופנית אצל רופא יסייעו באבחנה של חומרת תעוקת הלב ואו האיסכמיה , אזור שריר הלב שנפגע ותנועתו או כמות זרם הדם המגיע לשריר הלב.ויכול לסייע בהחלטה בצורך לצילום או צינטור או ניתוח.
בדיקות דם לגילוי כמות כולסטרול , סכרת.
נטילת תרופות לפי מרשם המונעים חסימת מסתמי הלב וזרימת דם טובה יותר.(מדללי דם, חוסמי ביתא וסידן), להפחתת הכולסטרול, והפחתת הסוכר.
פעילות גופנית מבוקרת
שינוי בתזונה.
ביבליוגרפיה
ספר מרק: המדריך הרפואי השלם לבית ולמשפחה. בהוצאת כנרת, 2002 .
עמודים 121+122 פרק 27.
עיתון מדעי הרפואה: עיתון ההסתדרות הרפואית בישראל. כרך 132, חוב' י' 1997 "דרגת תעוקת הלב וחומרת המחלה הכלילית" עמ' 692 www.ima.org.il/harefuah
מאמר אינטרנט: ויקפדיה אינצקלופדיה חופשית : תעוקת לב שונה ב- 2006 http;//he;wikipedia/org/wiki/17

בברכת בראות טובה
ערמי יהודה
מטפל מוסמך ברפואה אלטרנטיבית
מומחה רב תחומי בתרפיית המגע

לפרטים נוספים וייעוץ ראשוני צרו קשר: 03-3722261


השדות המסומנים ב- * הם שדות חובה