כיבים במערכת העיכול – אולקוס .

3509

כיבים במערכת העיכול פוגעים לעיתים קרובות בקיבה או בתריסריון – החלק העליון של המעי הדק בקיבה ובתריסריון נמצאת כמות גדולה שלן מיצי (אינזימי) עיכול. מיצים אלה פעילים מאוד מאחר שעליהם לפרק את מזון לחלקיקים הניתנים לספיגה.
מיצי הקיבה מורכבים בעיקר מחומצה הידרוכלורית (חומצה מלחית) חומר שיכול לפרק לא רק את ארוחת הערב, אלה את רקמות הגוף עצמו. כדי להגן על דפנות הקיבה והתריסריון מפני הנזק של חומצה זו, מצופים אברים אלו בשכבה רירית המגינה עליהם.
בנוסף, מפרישות דפנות הקיבה והתריסריון יוני מימן פחמתי (ביקרבונאט). בתנאים רגילים, השכבה הרירית והמימן הפחמתי (הגורם לסביבה להיות בסיסית) מונעים מהחומצה המלחית לעכל את הציפוי המגן על דרכי העיכול. אולם כשמעטה ההגנה חלש מידי וקיימת ירידה בהפרשת המימן הפחמתי, ייתכן שחלק מהרקמות הקיבה ייפגעו או יישחקו, הנקודה שבה נוצרת פגיעה כזו נקראת כיב עיכולי.
רובנו יודעים בוודאי שמתח מגביר את ייצור החומצה המלחית. אם אתם סובלים מכיבים במערכת העיכול, הפחתת המתח הנפשי והחרדה תסייע לכם מאוד בריפוי הכיבים. עם זאת קיימים עוד גורמים רבים התורמים להיווצרות הכיבים. יש תרופות הידועות לשמצה ככאלה שמגבירות את יצור חומצות הקיבה, בעיקר אספירין ותרופות מסוג נוגדי-דלקת לא סטרואידים.
אנשים הנוטלים תרופות אלה, כמו למשל:
איבופרופן (אדקס, אדוויל, ליקוויגיל ,ארטרופן ,נורופן ועוד), על בסיס קבוע נמצאים בסיכון מוגבר ללקות בכיבי קיבה.
גם אנשים שמעשנים מפתחים כיבי קיבה בשכיכות גבוה מזו של אנשים שאינם מעשנים.
כמו בכל ההפרעות האחרות במערכת העיכול, תזונה לקויה- במיוחד כזו המורכבת מי מזון חריף, פירות הדר, משקאות מוגזים, קופאין, ואלכוהול,- מהווה במקרים רבים גורם מרכזי בהיווצרות הכיבים. אלרגיות או רגישויות למזון עלולות אף הם לגרום לבעיות.
יש לדעת שגם רמה נמוכה של נוגדי חמצון בגוף מגבירה את הנטייה ללקות בכיבים.
נמצא קשר בין המצאות החיידק הליקובקטר פילורי ( Helicobactor pylory ) להיווצרות כיבים במערכת העיכול. מממצאי מחקרים מלמדים שאצל חלק מהאנשים הסובלים מכיבים, התגלה החיידק זה באותם איברים שנפגעו. כמו כן, נמצא שמיגור חיידק זה מסייע במקרים רבים לריפוי ולהחלמה. טיפול אנטיביוטי, בשילוב עם טיפולים טבעיים עשוי להיות יעיל מאוד לטיפול בזיהום חיידקי זה. הקפידו ליטול במקביל לאנטיביוטיקה פרוביוטיקה כדי להחליף את "החיידקיים הידידותיים" שהושמדו. "חיידקים ידידותיים" אלה חשובים גם למניעת זיהום בחיידק הליקובקטר פילורי.
הטיפול המקובל ברפואה המערבית מתמקד בעיקר בתרופות נוגדות חומצה. קבוצה זו של תרופות מדכאות את יצור חומצת הקיבה. במקרים חריפים של כיבים במערכת העיכול, כמו כיבים מדממים, תרופות אלה עשויות להיות יעילות וחיוניות מאוד. אולם במקרים רבים תרופות אלו ניתנות לתקופות ארוכות והן אינן מטפלות בגורם לכיבים. בנוסף, שימוש ארוך טווח בתרופות אלה עלול לגרום לבעיות עיכול אחרות, זאת משום שחומצות הקיבה נחוצות לעיכול חלבונים ולהפיכתם המזון לנוזל.
אם אין כמות מספקת של חומצה מלחית, מוטל עומס נוסף על איברי העיכול האחרים. כמו כן, יש לדעת שהחומצה המלחית מהווה מחסום טבעי להתפתחות חיידקים כמו הליקובקטר פילורי וחיידקים אחרים שעלולים להימצא במזון. מבחינה תיאורטית, דיכוי הייצור של חומצה זו עלול, בטווח הרחוק יותר, להגביר את הנטייה לזיהומים במערכת העיכול. החומצה המלחית דרושה גם לשם ספיגה יעילה של מינרלים, כך שחסרונה עלול לגרום לחסר במינרלים חשובים.
כיבים במערכת העיכול שכיחים למדי אולם אין פירוש הדבר שיש להתעלם מהם. ללא טיפול הולם, תחושת הכאב והצריבה רק תתעצם. הכיב עלול להתפשט ולהעמיק ולדמם ואף לחדור ולנקב את דפנות הקיבה או המעי הדק. יש לטפל במהירות בכיבים מדממים או בכיבים שגרמו לנקב בדופן האבר- אם אלה לא יטופלו, הם עלולים להיות קטלניים.
תסמינים.
*כאב צורב או נוגסני באזור הבטון העליונה המופיע בעיקר כשהבטן ריקה או כשעה לאחר האכילה, הכאב עלול להופיע גם בלילה.
*אובדן תאבון.
*תאבון מוגבר(לעיתים אכילה מזון מרגיע את כיב הקיבה).
*בחילה.
*הקאות.
גורמים עיקריים.
*מתח נפשי.
*תרופות כמו:אספירין ונוגדי-דלקת לא סטרואידים.
*גורמים הקשורים לתזונה, ביניהם אלרגיות למזון.
*עישון.
*אלכוהול.
*זיהום בחיידק הליקובקטר פילורי- אתם חשופים יותר לזיהום זה אם רמת חומצת המלח שלכם נמוכה וכמות "החיידקים הידידותיים" נמוכה.
!אזהרה :
אם גוון הצואה או הקיא שלכם כהה או נמצא בו סימנים דם או אתם סובלים מכאב עז בבטן שאינו חולף, יתכן שאתם סובלים מכיב מדמם או חודרני, פנו מיד לרופא!!!!.
הכרות עם נוגדי-דלקת לא סטרואידיים
נוגדי- דלקת לא סטרואידיים הם תרופות שהשימוש בהן שכיח מאוד בעולם כולו. מיליוני אנשים תלויים בתרופות אלו לשם הפגת כאבי גב וראש, לטיפול בדלקות מפרקים ולטיפול בבעיות בריאותיות אחרות. לרועה המזל, תרופות אלו מגבירות את כמות חומצת הקיבה ועלולות לגרום לכיבים במערכת העיכול.
להלן שמות של מספר נוגדי-דלקת לא סטרואידיים שכיחים, אם נטלתם תרופות מסוג זה במשך תקופות ארוכות, אתם עלולים ללקות בכיבים במערכת העיכול. מומלץ לשקול להחליף תרופות אלה בתחליפים צמחיים שהשפעתם חזקה ממש כמו זו של התרופות, אך הם עדינים יותר לגוף. אם הרופא רשם לכם נוגדי-דלקת לא סטרואידיים, התייעצו אתו לפני שתחליפו תרופה!
להלן כמה מנוגדי-הדלקת השכיחים ביותר:
*איבופרופן.(אדקס,אדוויל,ארטופן,איבופן, נורופן,איבולב).
*אינדומתאצין.(אינדוקוליר,אינדומד,אינדוטרד ,אינדוביס).
*אספירין.
*אתודולאק.(אתופאן).
*דיקלופנאק.(אביטרן,בטארן,וולטרן).
*נאפרוקסן.(נפרוקסי,נרוסין,נקסין,פוינט).
*נימסוליד.(מסוליד).
*סלקוקסיב.(סלברה,סלקוקס).
*פירוקסיקאם.(אקסיפן,פלדן).
שיטות אבחון
הבדיקות הבאות עשויות לסייע בהערכת הסיבות להתפתחות כיבים במערכת העיכול: המצאות חיידק הליקובקטר פילורי = בדיקת דם, בדיקת צואה
*תפקוד מערכת עיכול והמצאות חיידקיםנגיפיםטפיליםקנדידה = בדיקת צואה.
*רמת נוגדני חמצון בגוף = בדקת דם, בדיקת שתן.
*אלרגיה או רגישות למזון או גורמים סביבתיים = בדיקת דם, בדיקה אלקטרודרמלית (בדיקת המוליכות החשמלית של העור).
טיפול
מזונות מומלצים: אף שאינכם רוצים לאכול, תזונה נכונה חיונית לריפוי הכיבים. אכלו מספר ארוחות קטנות במהלך היום כדי להימנע מהעמסת נטל רב מידי על מערכת העיכול.
הרבו באכילת מזונות המכילים סיבים תזונתיים. בעבר סברו ש"תזונה רכה " (אכילת מזונות רכים ונוזלים) בטוחה ביותר ללוקים בכיבים במערכת העיכול, אולם הוכח כי צריכה מוגברת של סיבים תזונתיים מסייעת לרפוי הכיבים. אכלו בעיקר סיבים תזונתיים מסיסים כמו שיבולת שועל.
הוכח כי ויטמין K מתקן נזקים שנוצרו ברקמות כתוצאה ממצי הקיבה.
אכלו מספר מנות של ירקות ירוקים עליים מידי יום והרבו בשתיית מיצי ירקות. ממחקרים מלמדים כי מיץ הכרוב יש סגולות מופלאות לרפוי כיבים שתו כליטר מיץ כרוב מידי יום, ניתן לדלל עם מים או מיץ גזר.
מוצרים מוחמצים יספקו לגופכם מלאי של חיידקים ידידותיים שיסיעו ללחום בחיידק ההליקובקטר פילורי. שתו קפיר או יוגרט המכילים "חיידקים ידידותיים" מדי יום. אבץ פועל לריפוי מערכת העיכול. גרעני דלעת ודגנים מלאים הם בן המקורות הטובים לאבץ. הוסיפו שום לארוחות שלכם. מחקרי מעבדה העלו שהשום נלחם בחיידק ההליקובקטר פילורי.
ניקוי הגוף מרעלים
כדי להוריד מחומציות מערכת העיכול שלכם צומו 3 ימים ושתו מיצים בלבד, אל תשתו מיצי פירות במהלך הצום. שתו מיצי ירקות ירוקים.
מזונות שיש להימנע מהם
סוכר לבן, מזונות חריפים, פרות ומיצי הדרים, קפה, תה שחור, משקאות אלכוהוליים. כל אלה מעלים את רמת החומציות בקיבה או מעוררים גירוי בדפנות הקיבה.
כמו כן יש לבדוק אם אלרגיה למזון גורמת לכיב בקיבה או מחריפה אותו לכן יש לאמץ דיאטה בשיטת האלימינציה, הרי שאלרגיה לחלב ומוצריו קשורה באופן הדוק להפרעות המערכת העיכול.
צמחים ממולצים לטיפול בכיבי עיכול (אולקוס)
צמחים אנטי בקטריאלים המעכבים גידול חיידק ההליקובקטר – חותם הזהב (שורש)
צמחים מרפאי פצעים – ציפורני חתול רפואיות (קלנדולה) (פרחים ונוף הצמח)
נוגדי דלקות – שוש קירח (שורש), כורכום (קנה השורש)
משככי כאבים – קמומיל (פרחים), אקורוס (שורש), פרע מחורר (צמרות ענפים בפריחה)
צמחים עוצרי דימום (במקרה שיש דימום) – אבגר (נוף הצמח) צמחים מרגיעים – קמומיל (פרחים), פרע מחורר
צמחים ריריים המפרדים את הריריות ומבודדים את הפצע מהחומציות – בוקיצה (אולמוס) (קליפת הגזע), נטופית רפואית (שורש).
שבעת מרשמי על לטיפולכיבים במערכת העיכול:
תמצית שורש שוש קירח – ללעוס טבליות תמצית שורש השוש המכילות 500- 1000 מ"ג כעשרים דקות לפני הארוחות 3 פעמים ביום – מזרז את ריפוי הרירי במערכת העיכול ומעכב התרבות החיידק הליקובקטר.
צמח אלת המסטיק – תוסף תזונה, טלו 500 מ"ג 3 פעמים ביום משמיד חייקי ההליקובקטר – יעיל בריםוי הכיבים.
אלוורה – שתו 1/4 כוס מתכשיר זה 3 פעמים ביום מזרז ריפוי הציפוי הפנימי של המעי.
פרוביוטיקה – טלו תכשיר המעיל לפחות 4 ביליון חיידקים פעילים פעמיים ביום כ- 30 דק' לאחר הארוחה, תכשיר המספק לגופינו חיידקים ידידותיים המונעים דלקת ומסייעים בעכול.
בוקיצה (אולמוס) – טלו 500 מ"ג בצורת כמוסות או מצצו טבליות מציצה 3 פעמים ביום בין הארוחות יש לזה השפעה מרגיעה ומרפאת הציפוי הפנימי של מערכת העיכול.
קמומיל – שתו תה מחליטת עלי קמומיל טריים 4 פעמים ביום,
לקמומיל יש פעילות נוגדת כיבים ומרגיעה מערכת עצבים.
תרופה הומיאופתית – Nux vomica טלו בהנחיית הומיאופת בלבד 30c , 3 פעמים ביום .

*ביבליוגרפיה: האנציקלופדיה החדשה לרפוי טבעי 2006
מאת: ד"ר גיימס באלךN.D. וד"ר מרק סטנגלר .N.
*"רפואת הצמחים" של מינה פארן תשס"ג

נערך ולוקט: ע"י יהודה ערמי
מטפל מוסמך ברפואה אלטרנטיבית

לפרטים נוספים וייעוץ ראשוני צרו קשר: 03-3722261


השדות המסומנים ב- * הם שדות חובה